Případu byl věnován díl seriálu Temná doba z 21.9.2022, který připravuje historik Jiří Padevět. Podívat se na něj můžete zde.
Česká televize natočila o Karlu Sabelovi dokument Karla Vrány ze seriálu Neznámí hrdinové z roku 2008 s názvem Oprátka pro tankistu, kde hovoří pamětníci i členové Sabelovy rodiny.
Karla Sabelu připomínají v Žatci dvě pamětní desky. Starší, která je věnována i mužům, kteří byli spolu s ním popraveni, je od roku 1994 umístěná v atriu radnice. Odhalena byla z iniciativy Konfederace politických vězňů, Vojenské posádky Žatec a města Žatec 25. června 1994.
Městská kronika z roku 1994 (s. 14) napsala o slavnosti spojené s odhalením desky: „Na žateckém náměstí Svobody byla v sobotu 25. června 1994 odhalena pamětní deska pěti hrdinům, kteří položili své životy v boji proti komunistické zlovůli. Pietního aktu se zúčastnil ministr (obrany) Baudyš, za prezidenta republiky člen jeho kanceláře pan Medek, hosté z řad pozůstalých včetně syna pana Sabely, hosté z řad politických vězňů, generálové, mezi nimiž byl i generál Dufek, bývalý velitel žatecké posádky. Po zahájení panem Větrovcem za KPV (Konfederace politických vězňů) promluvil starosta města Ing. Fousek. Za ústředí KPV promluvil její místopředseda Ing. Šťastný. Po položení věnců následoval proslov pana Medka, který uvedl, že zlo nikdo samo neprohraje. Akt ukončil za okresní organizaci KPV p. Pohanka slovy: „Je na živých, aby mrtví nezemřeli nadarmo. Po státní hymně byla deska přenesena do haly radnice, kde bude trvale umístěna. Účast občanů byla překvapivě malá. Odpoledne v divadle vystoupil pan Haken, který bohužel své vynikající pěvecké umění nabídl takřka prázdnému hledišti. Besedou s místopředsedou KPV Ing. Šťastným, dr. Kavalírovou, starostou města aj. Větrovcem byl program slavnostně ukončen."
Před vlastním odhalením desky věnoval regionální tisk (Svobodný Hlas, Žatecké noviny) pozornost osobnostem, jejichž jména se na desce objevila. Rovněž odhalení desky se těšilo pozornosti novinářů. Deník Lučan z 27.6.1994 přinesl noticku Pamětní deska žateckým odbojářům se zmínkou o návštěvě ministra obrany Antonína Baudyše. Na rozdíl od kroniky, která se pozastavuje nad nezájmem občanů, uvádí, že podívat se přišlo několik stovek lidí. Severočeský deník (Pamětní deska v Žatci, 27.6. 1994) citoval výrok A. Baudyše, který ocenil, že Žatec byl tehdy jedno z mála měst, která věnovala pamětní desku skutečným obětem komunistického bezpráví.
Nápis na desce zní:
OBĚTEM KOMUNISTICKÉHO BEZPRÁVÍ
DNE 18. ČERVENCE 1949 V PRAZE
NA PANKRÁCI BYLI POPRAVENI
KPT. KAREL SABELA NAR. 12. 12. 1917 OBČAN M. ŽATCE
PLK. JOSEF GONIC NAR. 4. 3. 1902
PLK. VILÉM SOK-SIEGER NAR. 31. 12. 1902
MJR. MILOSLAV JEBAVÝ NAR. 27. 8. 1911
OBCH. BOHUSLAV HUBÁLEK NAR. 11. 12. 1900
ČLENOVÉ PROTIKOMUNISTICKÉ ODBOJOVÉ
SKUPINY PRAHA–ŽATEC
KONFEDERACE POLITICKÝCH VĚZŇŮ
OBČANÉ MĚSTA ŽATCE
VOJENSKÁ POSÁDKA ŽATEC
Tuto pamětní desku najdeme v databázi Pamětních míst Ústavu soudobých dějin pod odkazem . Pravidelně se u ní konají vzpomínkové akce.
Druhá deska byla umístěna na domě na rohu Příkré a Nákladní ulice (č.p. 397), kde K. Sabela žil. Je na ní uveden text:
V TOMTO DOMĚ ŽIL KPT. KAREL SABELA, ÚČASTNÍK II. A III. ODBOJE. ZA ÚČAST V BOJI PROTI TOTALITĚ BYL POPRAVEN 18. 7. 1949 V 5.46 HODIN.
Hlavním iniciátorem vzniku byla Konfederace politických vězňů. 21. 7. 2000 desku odhalil předseda Okresního úřadu Louny Josef Kopic. Slavnostního aktu se zúčastnili zástupci města včetně tehdejšího starosty Jiřího Farkoty. Přišli bývalí političtí vězni, zástupci vojska, skauti či zástupci Obce legionářské. Zúčastnili se i oba Sabelovi synové Jan a Harry, kteří sami kdysi v Žatci absolvovali základní vojenskou službu. Obdrželi od města pamětní medaile. Vojáci na počest K. Sabely vystřelili čestnou salvu. Od domu se pak akce přesunula ke starší desce na radnici, kde byly za zvuků husitského chorálu položeny věnce a předneseny další projevy. (Blíže např. Organizátor protikomunistického puče má pamětní desku. Svobodný Hlas z 27.7.2020, s. 1.)
Kronika města Žatce (s. 92) zmínila kromě stručného popisu slavnosti rovněž, že roku 2000 věnovala stanice Vltava Českého rozhlasu odbojové skupině Praha-Žatec jeden z dílů seriálu Osudy. Fotokopie z regionálního tisku byly zařazeny do přílohy kroniky.
Vzpomínkové akce se tak od roku 2000 konají u obou desek. Deska z Nákladní ulice rovněž nechybí v databázi Pamětních míst ÚSD
Roku 2008 přivezl politický vězeň Václav Kytl na pietní akci do Žatce malý dřevěný model Sabelova tanku, který zhotovili Sabelovi vojáci, s kterými se setkal v lágru v Jáchymově. Roku 2009 dorazili na vzpomínkové akce opět oba synové K. Sabely s rodinami.
Jméno Karla Sabely je rovněž uvedeno v Praze 6 – Dejvicích na budově Generálního štábu Armády ČR (Vítězné náměstí 1500/5). Zde je umístěna pamětní deska věnovaná diviznímu generálu Heliodoru Píkovi, který byl rovněž popraven komunistickým režimem. Stalo se tak v Plzni 21. 6. 1949. Pod ní je druhá deska se jmény dalších režimem popravených československý vojáků. K. Sabela je zde uveden na třetím místě. Jména jsou seřazena podle hodností a data popravy.
Originály fotografií z odhalení obou pamětních desek v Žatci muzeum dosud nemá k dispozici.
PhDr. Milada Krausová, Ph.D.