Jméno Marie Treben se do širšího povědomí v Čechách dostalo až po sametové revoluci, kdy začaly vycházet české překlady jejích knih o bylinkách a léčení, včetně její nejznámější a do desítek jazyků přeložené knihy „Zdraví z boží lékárny". Marie prožila své dětství v tehdy převážně německém Žatci, později žila v Praze. Provdala se do Kaplice v jižních Čechách, po odsunu sudetských Němců se pak dostala do Rakouska. Bývá proto označována jako rakouská léčitelka a bylinkářka, někdy je jí připisován také německý původ. Nikdy nechybí zmínka o tom, že jejím rodištěm byl právě Žatec.
Narodila se 27. září 1907 jako Marie Günzel. O měsíc později ji 28. října pokřtil žatecký děkan Ignaz Joseph Preiss. Marie byla druhou dcerou majitele žatecké tiskárny Ignaze Günzela a jeho ženy Marie Anny, rozené Markové. Rodiče žili v Šafaříkově ulici č.p. 1064 v domě, který dodnes stojí. Také dům, kde dříve bývala tiskárna Mariina otce, dosud v Žatci najdeme. Zachovala se jeho dobová fotografie od Josefa Wary. Budova v ulici U Odborů má typický ozdobný štít, který je vidět, když stoupáme kolem parku při hradbách po cestě od hlavního nádraží směrem do centra města. Tiskárna původně patřila Mariinu strýci, otcovu staršímu bratrovi Franci Viktorovi.
Mariin otec se narodil v severočeských Chlumčanech. Mariin dědeček Viktor Günzel byl stavitelem u knížecí rodiny Černínů.
Vztah k bylinkám si vytvářela Marie již od mládí, její matka obdivovala přírodní léčbu podle Kneipa. Své tři dcery léčila za pomoci přírodních prostředků. Idylické dětství naplněné péčí obou rodičů o tři dcery rodiny Günzelových skončilo, když bylo Marii deset let. Otcovi koně se splašili, když kolem projel automobil, a udupali ho.
Rodina se dva roky nato přestěhovala do Prahy. Marie vystudovala lyceum a nastoupila do svého prvního zaměstnání. Pracovala v redakci německých novin Prager Tagblatt. Stala se sekretářkou tehdy známého spisovatele Maxe Broda, současníka a přítele Franze Kafky. V redakci pracovala čtrnáct let.
Roku 1939 se provdala za Ernsta Gottfrieda Trebena. Poznala ho v Praze již jako studenta elektrotechniky. Když získal po dokončení studia dobře placené místo u firmy Oberösterreichische Wasserkraft-und Elekrizitätwerke AG, odstěhovala se s ním do Kaplice v Novohradských horách, odkud pocházel. V říjnu 1942 se jim narodil syn Kurt. Marie zůstala v domácnosti. Kromě péče o rodinu se věnovala také svému velkému zájmu, bylinkám. Četla staré knihy, sbírala rukopisy a recepty, setkávala se s léčiteli. Známý je její podíl na zpopularizování starého receptu na tzv. švédské kapky.
Když roku 1945 skončila druhá světová válka, zabrali dům Trebenových v Kaplici Rusové. Ernst skončil ve vězení. Jeho rodina jako rodina sudetských Němců v internačním táboře. Zážitky z odsunu se podepsaly na zdraví Marie Treben. V táboře ve Wülzburgu (v Bavorsku) onemocněla ona i její syn břišním tyfem. Lékaři jim nedávali naději. Trebenovi byli převezeni do nemocnice ve městě Weissenburg. Zde se zázračně se uzdravili po použití šťávy z vlaštovičníku, který se od té doby stal bylinou, kterou (i přes jeho nebezpečné vedlejší účinky) Treben často doporučovala.
Poté, co byl Ernst Gottfried Treben propuštěn z vězení a podařilo se mu znovu najít zaměstnání u své firmy, se situace rodiny zlepšila. Několikrát se stěhovali, nejprve do rakouského Witzersdorfu, později do Lembachu (1951), pak do Grieskirchenu (1953). Roku 1961 zemřela Marii matka. Ernst Treben zemřel roku 1988. Sama Marie zlomená smrtí svého milovaného muže zesnula nedlouho poté, roku 1991.
Zůstala po ní bohatá publikační činnost. První články začala psát v Rakousku, v rakouských církevních novinách. Celý život ostatně nepřipisovala léčebnou sílu jen bylinkám samotným, ale i víře a modlitbě. Především pomoci P. Marie. Její rady zaujaly řadu čtenářů, kteří ji prosili o radu. Zahájila i přednáškovou činnost, roku 1977 poprvé přednášela v cizině (Itálie), roku 1984 byla pozvána také do USA. Roku 1980 vyšla poprvé zmíněná kniha „Zdraví z boží lékárny". Následovaly tituly „Zdravý život s Marií Treben" či „Zdravý život s bylinkami". Byť některé její rady vzbudily kritiku i ostré reakce lékařů, množství jejích receptů i obecné rady, jak zdravě žít, inspirují lidi po celém světě dodnes. Roku 2010 vyšla i u nás kniha z pera jejích příbuzných „Životní cesta Marie Treben".
PhDr. Milada Krausová, Ph.D.