„Z hojnosti pak pohřebišť v Žatecku možná by bylo souditi, že krajina ta od pradávna byla zalidněna, i kdyby povaha místa a jména osad nebyla nám svědectvím. Kosmas jistě pravdu měl, že Lucko čili Žatecko dávno bylo lidmi osazeno, nežli bylo město Žatec založeno..."
(J. E. Födisch, Památky archeologické 1868)
Už v 19. století začaly být systematicky shromažďovány archeologické nálezy, prokazující pravěké osídlení Žatecka. Od té doby se jejich počet mnohonásobně zvýšil, zpřesnily a zdokonalily se metody vyhledávání nových lokalit, terénního výzkumu i získávání informací z nálezů samotných. Žatecké muzeum v uplynulých desetiletích provedlo řadu rozsáhlých záchranných výzkumů, jejichž význam přesáhl nejen hranice regionu, ale i České republiky. Území mezi Žatcem a Nechranickou přehradou, kde byla prozkoumána naleziště o rozloze desítek hektarů (např. Soběsuky, Roztyly, Chudeřín, Břežany), patří dnes z hlediska archeologického bádání k jedněm z nejlépe poznaných koutů naší vlasti.
V naší webové archeologické encyklopedii najdete ve slovníkové podobě základní informace o archeologických kulturách, které jsou v regionu středního Poohří zastoupeny. Jednotlivé kultury a časové etapy jsou zasazeny do širšího kontextu v rámci celých Čech. U charakteristiky jednotlivých kultur je vždy na konci uveden výběr těch nejvýznamnějších lokalit ze Žatecka.
Podrobnější informace o jednotlivých lokalitách lze najít v publikaci „Labyrintem žateckého pravěku", která shrnuje veškeré známé archeologické nálezy na katastrech celkem 84 obcí na Žatecku. Knihu lze zakoupit přímo v muzeu nebo objednat její zaslání na dobírku.