Chmelařský výzkum má v českém chmelařství mnohaletou tradici a významné postavení. Počátky jeho činnosti spadají do roku 1925, kdy Ministerstvo zemědělství v rámci budování státního zemědělského výzkumu zřídilo v Deštnici na Žatecku Státní pokusnou zemědělskou stanici, od roku 1936 vedenou jako Výzkumná stanice chmelařská. Zde začal od roku 1927 Karel Osvald (1899-1948) zušlechťovat původní krajové odrůdy českého chmele. Ty potom ve druhé polovině 20. století jako tzv. Osvaldovy klony zaujaly rozhodující podíl na ploše chmelnic a v produkci českého chmele.
Dr. Blattný, vl. rada Dr. Engelke a Dr. Osvald uvažují o vegetačním průběhu chmele. (Použito z časopisu Český chmelař 1944).
Po obsazení pohraničních oblastí německou armádou byla Výzkumná stanice chmelařská v Deštnici přestěhována do Rakovníka, aby se po vyhlášení protektorátu vrátila znovu do Deštnice a v roce 1948 byla přestěhována do Žatce. V roce 1950 byla stanice přetvořena na Státní výzkumný a šlechtitelský ústav chmelařský. V jeho čele se vystřídalo několik výzkumníků, kteří se stali pojmy v československém chmelařství – Ctibor Blattný, Lubomír Vent, Antonín Srp a Robert Kellner. V roce 1974 byl pro výzkumný ústav při západním okraji města postaven a vybaven nový areál s pokusnými chmelnicemi a minipivovarem pro varní zkoušky chmele. V roce 1992 se Výzkumný a šlechtitelský ústav chmelařský přeměnil na Chmelařský institut, s.r.o. a ten se stal pokračovatelem všech vědecko-výzkumných aktivit.
Hlavní budova výzkumného ústavu - při jejím slavnostním otevření. (Použito z časopisu Chmelařství 1974)
Dnes se Chmelařský institut zabývá komplexní vědeckovýzkumnou činností na úseku pěstování, sklizně a posklizňové úpravy chmele. Provádí novošlechtění, udržovací šlechtění a množení českých odrůd chmele. Testování odrůd probíhá v pokusném minipivovaru. Řeší ekologizaci výroby a životního prostředí chmelařských oblastí, ochranu a kvalitu chmele. Aktivity zahrnují poradenskou a školící činnost pro podnikatele v oblasti chmelařství. Pro realizaci všech těchto činností, zejména polního pokusnictví, Chmelařský institut disponuje účelovým hospodářstvím, které se nachází ve Stekníku u Žatce a detašovaným pracovištěm v Tršicích u Olomouce.