23. Známky Německé osídlovací společnosti
Pozoruhodnou skupinou chmelových známek, u které lze spolehlivě rámcovat dobu vzniku léty 1938 - 1945, jsou ražby se třemi literami D. A. G. v lícní legendě. Pod touto zkratkou se skrývá název německé nacistické organizace Deutsche Ansiedlungsgesellschaft - Německá osídlovací společnost. Jedním z úkolů této organizace bylo na územích anektovaných nebo obsazených fašistickým Německem převzít výrobní prostředky uvolněné uprchlými nebo odsunutými původními majiteli zpravidla neárijského původu a nalézt vhodné odborníky, kteří by zabezpečili plynulý přechod výroby ve prospěch 3. říše. "České" ústředí D. A. G. - Zweigstelle Sudetenland - bylo v Karlových Varech ve Šmeralově ulici č. 42, tehdejší Hans - Schlemm Strasse. Z označení Zweigstelle vyplývá, že organizace měla podobné pobočky i na dalších k říši přivtělených územích v Rakousku, Poznaňsku, Alsasku-Lotrinsku, Gdaňsku a na okupovaných územích.
V zemědělském sektoru sudetské župy D. A. G. zajišťovala kontinuitu výroby na větších hospodářských celcích, především na bývalých zbytkových statcích, vzniklých na podkladě pozemkové reformy z roku 1919. Na jejich majitele české národnosti bylo na územích s převahou německého obyvatelstva pohlíženo jako na cizorodý živel a symbol české nespravedlnosti při provádění reformy. Po odtržení pohraničí většina tamního českého obyvatelstva přesídlila do zbytku republiky.
Chmelových známek D. A. G. se nedochovalo mnoho. V současnosti je známo pouze devět ražeb ze sedmi obcí - Břvany, Hořetice, Očihov (obr. 1), Stekník (obr. 2) , Škrle (obr. 3), Vidhostice (obr. 4) a Žatec-Pereč (obr. 5). Všechny byly vyraženy žateckou firmou Rudolf Lässig. Pouze čtyři známky jsou z méněhodnotných kovů zinku a hliníku, které jsou charakteristické pro mince a známky z dob válečných konfliktů. O zbývajících mosazných a měděných známkách se dá předpokládat, že byly vyrobeny dříve, snad ještě před vypuknutím II. světové války.
V budoucnu lze s určitostí očekávat objevy dalších známek s označením D. A. G. Vyplývá to z faktu, že v roce 1943 je doloženo působení společnosti kromě výše uvedených lokalit, z nichž jsou známy chmelové známky, i v obcích Blšany (u Podbořan), Brody, Čeradice, Děkov, Hořesedly, Kaštice, Libědice, Libočany, Lubenec, Lužec, Mory, Mradice, Nepomyšl, Oploty, Pětipsy, Podbořany, Rvenice, Sedčice, Šmikousy, Vilémov, Vroutek, Vysoká Libyně, Vysoké Třebušice a Žatec. Ve všech těchto obcích se v době předmnichovské republiky pěstoval chmel.
Sídlo D. A. G. v Karlových Varech
Obr. 1 - mosaz, průměr 21,4 mm
Obr. 2 - hliník, průměr 28,1 mm
Obr . 3 - zinek, průměr 25,4 mm
Obr. 4 - zinek, průměr 25,5 mm
Obr. 5 - hliník, průměr 25,8 mm
V současnosti nejsou k dispozici obrázky známek z obcí Břvany a Hořetice. Pro doplnění uveďme, že rubní strany těchto známek, obou vyražených z mosazi, jsou identické s rubní stranou známky z Vidhostic (obr. 4).
© Marek Cajthaml 2006