3. Známky žatecké ražebny Rudolf Lässig
Chmelové známky, u kterých je znám jejich výrobce, tvořily donedávna jen malý podíl z jejich celkového počtu. Signováno je jen několik známek pražského závodu I. B. Pichl, známé jsou výrobky další pražské ražebny Karnet a Kyselý a Linksfeilerova nožířství v Lounech. Nejnověji se podařilo rozpoznat ražby žatecké firmy Rudolf Lässig, která, jak se ukázalo, byla nejvýznamnějším producentem chmelových známek v Čechách.
Rod Lässigů je připomínán v žateckých dějinách od první čtvrtiny devatenáctého století. Většina jeho mužských příslušníků tehdy provozovala puškařské řemeslo. Dismas Lässig (*1844), děd R. Lässiga, založil ryteckou firmu, která si dle dobových zpráv záhy vydobyla uznání a dosáhla oblastní proslulosti. Později firmu převzal Dismasův syn Theodor (*1865), jehož syn Rudolf v době kolem I. světové války zřídil ve své rytecké dílně v domě č. 1145 ve Studentské ulici ražebnu. Firma své výrobky nabízela formou inzerátů v žateckých adresářích. První celostránkový inzerát byl uveřejněn v adresáři pro rok 1920 Saazer Bezirks=Bote und Adressbuch der Gerichtsbezirke Saaz, Postelberg, Podersam und Jechnitz 1920, Jahrgang 29. Ražebna Rudolf Lässig zde poprvé nabízela kromě jiného i výrobu známek na pivo a známek na česání, jak by se dal přeložit německý termín Pflückermarken. Podobné inzeráty následovaly v dalších ročnících každoročně až do roku 1933.
Inzerát z adresáře pro rok 1920
Po II. světové válce bývalý majitel ražebny pracoval až do odsunu německého obyvatelstva v závodě jako řadový zaměstnanec a firmu řídil národní správce Hončík z Mostu. V padesátých letech se ražebna stala součástí družstva Mechanika, které koncem páté dekády přeneslo své sídlo do Mostu.
Budova bývalé ražebny Rudolf Lässig
Určení výrobků firmy R. Lässig bylo odvozeno od jediné chmelové známky, jejíž žatecký původ potvrdil syn jejího vydavatele Jan Řánek. Řada pěstitelů chmele vydala známky o dvou i více nominálních hodnotách nebo iniciovala ražbu i více emisí známek s identickým lícem ale odlišným rubem. U takových známek se pak dá s velkou pravděpodobností usuzovat na stejný původ. To do značné míry dotvrzuje i stejná fabrika těchto ražeb, pro něž je zejména charakteristické hojné užívání perlovce, a to nejen jako ozdoby lemující z vnějšku opisové pole, ale i k vytváření složitějších obrazců ve tvaru ondřejských křížů, rozmanitých hvězd, hexagonálů a pod. Porovnáním známek vydavatelů vícehodnotových emisí tak bylo od Řánkovy známky odvozeno 81 opakujících se druhů rubních stran s řadou variant užívaných ražebnou R. Lässig.
Lícní razidlo firmy Rudolf Lässig pro známku Wenzela Waschingera z Liběšic číslo 26, zinek, průměr 25,5 mm
Závod Rudolf Lässig byl nejvýznamnějším výrobcem chmelových známek v Čechách, neboť z celkového počtu více než 1900 evidovaných kovových chmelových známek tvoří produkty žatecké ražebny 71,1%, oproti pouhým 14,3% přiděleným druhému nejvýznamnějšímu výrobci chmelových známek, žižkovské firmě Karnet a Kyselý. Závod vyráběl i celou řadu dalších účelových známek, na pivo, nápoje, polévku, chleba, mouku... (viz. zde). Některé z těchto ražeb jsou úzce spjaty se známkami chmelovými, protože byly raženy za použití stejných lícních razidel.
Známka Jana Řánka, mosaz, průměr 25 mm
Tabulka rubních stran žatecké ražebny Rudolf Lässig.
© Marek Cajthaml 2002