10. Známky Antona Drehera mladšího
Významný rakouský pivovarník Anton Dreher ml. (1849-1921) vlastnil do pozemkové reformy z roku 1919 na Žatecku celou řadu statků, které produkovaly zemědělské suroviny k výrobě piva, tedy především chmel. Byly to statky v Deštnici, Drahomyšli, Lhotě, Liběšovicích, Libořicích, Líčkově, Měcholupech, Milošicích, Sádku, Želči a Železné. Do dnešních dnů se dochovalo poměrně velké množství Dreherových chmelových známek, které byly raženy ve třech typech.
Anton Dreher mladší na medaili vídeňského medailéra Antona Scharffa vydané v roce 1895 u příležitosti 25. výročí převzetí rodinné firmy
Druhé dva typy Dreherových známek nemají kruhový tvar. Jedna známka je provedena jako chmelový list, druhá tvarem připomíná žalud. Na obou jsou na líci vystouplé Dreherovy iniciály AD (obr. 5 a 6).
Mezi Dreherovy známky patrně patří i oválné mosazné známky s legendou DOMAINE MICHELOB (obr. 7). Tuto hypotézu podporuje výskyt kontramarky "AD" na některých těchto ražbách.
Dreher na svých početných známkách užíval rozmanité kontramarky a značky. Litery doražené na jeho známkách měly snad odlišit známky některých velkostatků, a tak ML je interpretováno jako zkratka místního názvu Měcholupy a D jako Drahomyšl. Jak ale vysvětlit výskyt obou zmíněných doražeb na jediné známce?
Vysvětlení může být prosté. Po pozemkové reformě zůstal v držení vdovy po A. Dreherovi Kitty Wünschek-Dreher pouze velkostatek v Měcholupech. Známky z ostatních bývalých Dreherových statků ztratily platnost. Aby tyto známky nebyly zneužity při sklizni chmele v Měcholupech a nebyly předloženy k proplacení, byly známky užívané v Měcholupech opatřeny kontramarkou "ML". Mezi kontramarkované ražby se dostala i známka se starším značením "D".
Značka mající tvar obrysu křížku bývá považována za znaménko odlišující známky užívané v neděli, číslice 1 - 7 pravděpodobně označují známky pro jednotlivé dny v týdnu. Význam dalších znamének na Dreherových ražbách je nejasný, zvláště jsou-li na jediné známce dvě i více těchto značek ražených na rubu i líci. Uspokojivé vysvětlení chybí i pro otvory trojího provedení proražené obyčejně z líce Dreherových známek.
Obr. 1: Mosaz, průměr 27,2 mm |
|
Obr. 2: Železný plech, průměr 32,8 mm Obr. 3: Mosaz, průměr 27,7 mm
|
|
Obr. 4: Známka se značkou křížek na líci a číslem 1 na rubu, mosaz, průměr 26,9 mm
|
|
Obr. 5: Známka tvaru chmelového listu, mosaz, 29 - 32 mm
Obr. 6: Známka tvaru žaludu, mosaz, 21 - 28 mm
Obr. 7: Mosaz, 41,8 - 25,0 mm, líc a rub
|
|
|
|
© Marek Cajthaml 2003