Termín akce: 6. 3. 2018 až 6. 2. 2019
Začátek: 09.00
Výstavy - Hlavní budova
Příběh z doby vzniku Československa
co se kdysi stalo v našem městě Žatci,
sochu pěknou měli, málo ale bděli,
aby jim zvostala, času odolala....“
Žatecké muzeum připomene ve své hlavní budově v Husově ulice jeden ze zapomenutých příběhů z doby vzniku samostatného Československa. V přednáškovém sále se od 6. března 2018 můžete seznámit s dramatickým osudem žateckého pomníku Josefa II., který stával od roku 1882 do roku 1919 v místech známé chmelničky. Podobně jako sochy Habsburků musel i on po vzniku Československa pryč. Zničení sochy českými vojáky v lednu 1919 vyvolalo v Žatci velké pobouření. Místní si dokonce stěžovali až v Praze na ministerstvu. Událost je dodnes připomínána v sudetoněmecké literatuře.
Atmosféru v Žatci na přelomu let 1918 – 1919 připomenou úryvky z dobových pramenů. Chybět nebudou dobová zobrazení pomníku a jeho velké maketa. Příběh likvidace pomníku ožije díky sérii obrázků Tomáše Zugara, které vznikly jako ilustrace k novodobé kramářské písni.
Scénka o osudu žateckého Josefa v režii muzea byla totiž sehrána v rámci akce EHD 2017 (http://www.muzeumzatec.cz/kalendar-ehd-2017-v-zatci.html;https://zatecky.denik.cz/zpravy_region/zatec_pamatky_socha_2017_0916.html)přímo v místech, kde pomník kdysi stával. Ani fotografie z této akce nebudou v muzeu chybět. Stejně jako text zmíněné kramářské písně z pera muzejní historičky.
(PhDr. M. Krausová, Ph.D.)