9. Známky neznámých výrobců
Patnáct procent z bezmála dvou tisíc v současnosti známých chmelových známek tvoří známky, kterým dosud nebyl přiřazen výrobce. Některé z nich svou fabrikou připomínají výrobky žatecké firmy Rudolf Lässig, jiné žižkovské ražebny Karnet a Kyselý, ale doposud se u takových známek nepodařilo najít souvislost s výše uvedenými podniky. Mezi známkami neznámých výrobců je nejčastěji zastoupeno šest druhů chmelových známek, které se s výjimkou typu čtvrtého ostře odlišují od výrobků dvou našich nejproduktivnějších ražeben.
První dvě skupiny zde sledovaných známek se vyskytují pouze na Rakovnicku, a tak lze usuzovat na některý rakovnický závod jako na jejich možného výrobce.
Jednostranné hliníkové známky průměru 22,2 mm a váhy 1,4 - 1,5 g tvoří první kategorii. Na líci mají vyražené číslo 1 nebo 10, po stranách pak dodatečně vbité iniciály vydavatelů. Jim vzhledově a provedením podobné jsou jednostranné známky s hodnotou 1, jménem vydavatele, názvem místa a číslem popisným.
Jednostranná známka Karoliny Mužíkové z Krupé, hliník, průměr 22,2 mm |
Jednostranná známka Josefa Hejdy z Milostína č. 8, hliník, průměr 21,7 mm |
Druhým příkladem známek z Rakovnicka, u kterých není znám výrobce, jsou jednostranné ražby z tenkého plechu s iniciálami vydavatele a číslem popisným hospodářství. Všechny tyto známky mají při horním okraji kruhový otvor průměru okolo čtyř milimetrů.
Líc a rub známky Ludvíka Černého z Kněževse čp. 77, mosaz, průměr 26,1 mm
Provedením podobné druhému typu jsou jednostranné kruhové a čtvercové ražby vyrobené z mosazného plechu. Na líci vystouplý nápis udává pouze německý název obce, MALLNITZ, POSTELBERG a FERBENZ. Jejich provedení ukazuje na stejného vydavatele, a protože všechny tři obce náležely k témuž postoloprtskému panství, byla jím s vysokou pravděpodobností právě schwarzenberská správa. Kde a kým byly známky vyrobeny, není známo.
|
Mosaz, průměr 23,9 mm |
Pozoruhodným typem známek neznámé výroby, o jehož oblíbenosti svědčí dvě varianty razidla, jsou známky s nápisem HOPFEN na rubu. Jejich provedení řadí tyto známky mezi výrobky žatecké ražebny Rudolf Lässig. Jak si ale vysvětlit skutečnost, že se tento typ známek vyskytuje téměř výlučně v oblasti litoměřicko - úštěcké? Pouze tři ražby tvoří výjimku, není však mezi nimi jediný zástupce z bývalého okresu Žatec.
Líc známky Wenzla Ponerta z Velkého Hubenova, mosaz, průměr 21,3 mm a dvě varianty rubního razidla s nápisem HOPFEN
Specifickou skupinou jsou známky, které vydal pro své pobočné závody Státní statek Petrohrad, který do roku 1966 hospodařil převážně na dvorech bývalého černínského velkostatku. Známky jsou jednostranné, vyrobené z hliníku nebo poniklovaného železa, se zahloubenou legendou. Vyskytují se hodnoty 1/2, 1 a 10 věrtelů.
|
|
Barevné polyakrylátové známky s hodnotami 1 a 10 vyráběl v padesátých letech neznámý závod pro státní statky a jednotná zemědělská družstva. Možná, že se najde ještě dnes pamětník, který osvětlí původ těchto nejmladších kruhových chmelových známek.
Líc známky ČSSS Žiželice, šedozelený perleťový plast, průměr 24,3 mm. Líc známky JZD Srbeč, šedý perleťový plast, průměr 24,5 mm. Rubní strana obou známek s hodnotou 1
© Marek Cajthaml 2003