31. Sbírka chmelových známek Regionálního muzea K. A. Polánka v Žatci
Nejprve uveďme několik statistických údajů o sbírce chmelových známek, kterou můžete vidět v Kabinetu chmelových známek našeho muzea.
V současnosti (březen 2009) vystavená sbírka obsahuje celkem 750 druhů strojně vyrobených známek, z nichž je 497 zastoupeno dvěma exempláři dokumentujícími líc i rub známky.
Součástí sbírky je rovněž 47 tzv. kovářských známek a ukázky papírových známek vytištěných na způsob šatnových lístků nejen z doby kolektivizovaného českého venkova, ale i papírové známky s německou legendou, která limituje horní časovou hranici jejich tisku rokem 1945.
Sbírku chmelových známek doprovází ukázka několika účelových známek vyrobených žateckým závodem Rudolf Lässig, který byl nejvýznamnějším výrobcem chmelových známek v první polovině 20. století v Čechách.
Expozice tak čítá celkem více než 1300 sbírkových předmětů, mezi nimiž lze najít 26 unikátních známek známých pouze v jediném exempláři. Z těch je namístě zvlášť zmínit zejména pětivěrtelovou známku Leopolda Telatka ze Žatce, nalezenou při archeologickém průzkumu žateckých hradeb roku 2002, a unikátní soubor ražeb Karla Eisensteina ze Sádku.
Zajímavostí prezentovanou mezi kovářskými známkami jsou měděná nouzová platidla žateckého obchodníka Franze Wanky z let 1848 – 1849. Ty byly muzeu darovány v padesátých letech 20. století jako součást souboru starých kovářských známek z obce Rybňany, kde tyto mince byly po ukončení jejich oběhu pravděpodobně dále užívány jako chmelové známky.
Pozoruhodné známky byly do expozice zapůjčeny z Oblastního muzea v Lounech. Jsou to především vzácné známky augustiniánského konventu v Ročově a kuriózní chyboražba - známka Václava Běšinského z Cítolib s chybou v názvu obce.
Tato stránka bude průběžně aktualizována.