Termín akce: 7. 9. 2023
Začátek: 16.30
Akce - Hlavní budova, Akce - Stará papírna
Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci připravilo na čtvrtek 7. září 2023 další historickou procházku. Tentokrát za žateckými pomníky.
„V 16:30 začneme ve Staré papírně v ulici Volyňských Čechů 733 u desek Hanse Kudlicha, kde si připomeneme muže, který „zrušil robotu". Pak projdeme přes park, kde měl stát pomník ruského revolucionáře Lenina. Na Chmelařském náměstí vzpomeneme na pomník tří „otců chmelařů". Stával kousek od místa, kde byl v r. 1937 nalezen slavný Žatecký poklad. Podíváme se i k tajemné žatecké kostce v parku pod čeradickou silnicí a také na místo, kde kdysi vyvěral pramen Jana Nepomuckého. Procházku zakončíme v hlavní budově muzea, kde čeká účastníky malé překvapení - část pamětního kamene z podstavce žateckého pomníku se lvem. Ten stával v místech dnešní chmelničky a je součástí výstavy Muzejní zvířetník", zve na procházku historička muzea PhDr. Milada Krausová, Ph.D.
„Historická procházka však není to jediné, co jsme na čtvrtek 7. září připravili. Od 17:30 bude v hlavní budově muzea následovat představení a autogramiáda nové publikace Milady Krausové Příběhy žateckých pomníků, v níž jsou podchyceny všechny existující i již zaniklé žatecké pomníky a pamětní desky. Jde o první soubornou publikaci na toto téma. Knihu pokřtíme a tím zahájíme její prodej", zve ředitelka muzea PhDr. R. Holodňáková.
O knize:
Publikace Příběhy žateckých pomníků je první knihou, která představí žatecké existující i zaniklé pomníky a pamětní desky a jejich historii. Žatec byl městem, ve kterém dlouho převažovalo obyvatelstvo německé. Jak se měnila společenská situace, zacházelo se i s připomínkami minulosti. Postavit, zbourat, předělat, uklidit, schovat, znovu postavit... I dnes mnozí návštěvníci s oblibou řeší, proč tu právě ta či ona připomínka minulosti je, nebo není. Na mnoho z nich se časem zapomnělo úplně. Některé byly znovuobjeveny a žijí svůj druhý život alespoň v pracích historiků a novinářů, nebo v nových expozicích.
V publikaci jsou zpracovány příběhy 11 pamětních desek (umístěných převážně v exteriéru), 16 pomníků a pomníčků. Rozděleny jsou do dvou podkapitol: Stále tu jsme (existující) a Také jsme tu byly (zaniklé). Opomenuty nejsou ani ty nejnovější.
Víte např. kde všude má, měl či mohl být připomínky slavný středověký autor Jan ze Žatce (Šitboře)? Seznámíte se i s příběhem slavného žateckého lva, který je dnes známý jako lev Splavák (podle nového umístění ve Starých Splavech u Máchova jezera). Zařazen je i příběh sochy Josefa II., která stávala na jeho místě a skončila dílem v Mlýnském náhonu a dílem v řece Ohři. Dozvíte se rovněž, kdo byli „otci chmelaři" a kde měli svůj pomník. Nebo že město Žatec dostalo v 70. letech 20. století z Ukrajiny tank, ale socha ruského revolucionáře Lenina už nedorazila. Zpracována je i historie dvou pomníků, které připomínají památku vypáleného českého Malína (1943). Od této tragické události uplyne letos 80. let. Připomenuta bude stará morová deska z náměstí, která patrně již brzy z domu zmizí a bude nahrazena kopií. Ale i pamětní desky instalované zcela nedávno jako např. deska připomínající návrat Volyňských Čechů na nádraží či deska oblíbeného tělocvikáře K. Heidenreicha ze stadionu Mládí. Publikace má bohatou obrazovou přílohu dokumentující současnou i historickou podobu pomníků a pamětních desek, které dokáží vyprávět mnohé o minulosti i o nás samých.
Cena publikace 250 Kč.